Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Dom należy do dwóch współwłaścicieli 2/3 i 1/3 udziałów. Jeden ze współwłaścicieli posiada w wyłącznym użytkowaniu piwnice (1/2 powierzchni domu pod lokalem użytkowym) oraz cały strych, na którym znajduje się lokal użytkowy. Współwłaściciel zataił, składając wniosek do Sądu, że wyłącznie użytkuje parter, nie wspominając o pokoju na strychu i o tym, że pod całą powierzchnią swego parteru posiada piwnicę o wysokości 2,20 m2. Jak podzielić powierzchnię użytkową domu i co do niej zaliczamy?

Najkorzystniejszą formą zniesienia współwłasności, jeżeli wszyscy właściciele zajmują budynek i dalej chcą go zajmować, jest jego podział poprzez wyodrębnienie samodzielnych lokali mieszkalnych i ich przyznanie poszczególnym współwłaścicielom na wyłączną własność. Całą dokumentację niezbędną do określenia zarówno powierzchni budynku, poszczególnych lokali i ich wydzielenia przygotuje biegły sądowy. Dokumentacja ta będzie podstawą dla sądu do wyodrębnienia lokali, kreślenia części wspólnych budynku i pomieszczeń przynależnych do lokalu. W odpowiedzi możecie Państwo albo przychylić się do sposobu zniesienia współwłasności, jeżeli został przed drugiego właściciela zaproponowany, albo określić swój sposób zniesienia współwłasności, albo też podać przyczyny, dla których zniesienie współwłasności nie może być dokonane. Sposób zniesienia zależny jest od możliwości technicznych, jakie istnieją w budynku gdyż wyodrębniać można tylko lokale samodzielne (wydzielone ścianami spełniające jeszcze inne określone przepisami warunki) nie można wydzielić kawałka powierzchni budynku nie wyodrębnionego ścianami (kawałka podłogi) tak samo takiego kawałka budynku nie można uznać za pomieszczenie przynależne do lokalu. Powierzchnia Państwa lokalu powinna odpowiadać 1/3 powierzchni całego budynku. Sąd dokonując zniesienia współwłasności pozostawi działkę pod budynkiem oraz niektóre części budynku jak klatka schodowa do wspólnego korzystania. Tak samo może postąpić też z piwnicami i strychem w zależności od wniosków stron, proporcji udziałów i możliwości technicznych wyodrębnienia np. dwóch piwnic w budynku.


2006-11-08

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęmieszkania na zamianęmieszkania na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Ropczycko-Sędziszowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Bieszczadzkidomy na wynajem gmina Ciężkowicemieszkania na wynajem gmina Zduńska Wolamieszkania na wynajem w Łężanachdomy na sprzedaż w Makosiejachdomy na sprzedaż w Mokrusie

Deweloperzy

);