Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Najem nieruchomości

Dwa lata temu zmienił się zarządca mojego bloku. Wcześniej była to Policja, a obecnie starostwo powiatowe. Chciałam zapytać, czy zarządca budynku 3-kondygnacyjnego, w którym mieszkają trzy rodziny, a trzy mieszkania stoją puste, ma prawo obciążać wszystkimi kosztami za centralne ogrzewanie i prąd tylko nasze trzy rodziny. Nadmieniam, że blok ma samodzielną kotłownię i zatrudniony jest także palacz. Dzisiaj dostałam zawiadomienie o niedopłacie za CO, przy czym nie ma żadnego szczegółowego rozliczenia kto i za co płaci. Gdy właścicielem była Policja zawsze otrzymywaliśmy szczegółowe rozliczenie, a koszty były dzielone na wszystkich lokatorów. Czy zarządca budynku ma prawo rozdzielenia kosztów tylko na lokatorów, a za swoje pustostany nie musi płacić? Czy i gdzie mogę zwrócić się o pomoc. Zarządca budynku tak skutecznie nas zniechęcił do mieszkania w tym bloku, że postanowiliśmy z mężem kupić sobie mieszkanie i wyprowadzić się. W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie: czy możemy dochodzić zwrotu części kosztów poniesionych na modernizację tego lokalu? Remont mieszkania przeprowadzony był w latach 2004-2012, gdy administratorem była Policja.

 

Zasady rozliczania budynków wielolokalowych określają przepisy ustawy prawo energetyczne. Zgodnie z tą ustawą, opłaty za dostarczane do odbiorcy ciepło ustala się na podstawie cen i stawek opłat zawartych w taryfie lub cen i stawek opłat ustalanych na rynku konkurencyjnym. W przypadku, gdy wyłącznym odbiorcą ciepła dostarczanego do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale całkowitych kosztów zakupu ciepła. Koszty zakupu ciepła rozlicza się w części dotyczącej lokali według wskazania ciepłomierzy, według wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi lub według powierzchni lub kubatury tych lokali, natomiast w przypadku wspólnych części budynku, przyjmując powierzchnię lub kubaturę tych części, odpowiednio w proporcji do powierzchni lub kubatury zajmowanych lokali. Wspólnota mieszkaniowa dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale w budynku, tak, aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie. Wspólnota wprowadza wybraną metodę rozliczenia w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku. Zatem zgodnie z ustawą prawo energetyczne jeżeli brak jest urządzeń pomiarowych w zależności od przyjętego regulaminu podstawę stanowić będzie powierzchnia lokali wyrażona w aktach notarialnych i księgach wieczystych lub wyliczona kubatura lokalu. Pamiętaj, że kubaturę lokali trzeba wyliczyć gdyż tej wielkości nie znajdziemy ani w aktach notarialnych, ani w księdze wieczystej. Kubatura lokali powinna być podstawą do rozliczenia kosztów ogrzewania zwłaszcza, gdy lokale różnią się znacząco wysokością sufitu. Wówczas podział kosztów w odniesieniu do powierzchni byłby mniej sprawiedliwy niż podział kosztów w odniesieniu do kubatury lokali. Jeżeli Państwa lokal rozliczany jest sprzecznie z tymi zasadami, swoich praw możecie dochodzić na drodze sądowej. Warto też pomyśleć o zmianie zarządcy, jeżeli nie jesteście Państwo zadowoleni ze sposobu sprawowania zarządu, np. możecie wystąpić do sądu o powołanie zarządu przymusowego.

Natomiast zupełnie bezpodstawne jest domaganie się od zarządcy zwrotu kosztów jakie ponieśliście na remont mieszkania dlatego, że się z niego wyprowadzacie bo nie odpowiada wam sposób sprawowania zarządu.

2014-04-03

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Sochaczewskimieszkania na sprzedaż powiat Lubińskimieszkania na wynajem gmina Halinówdomy na sprzedaż gmina Wąpielskdomy na sprzedaż w Chotumiemieszkania na sprzedaż w Dubowie Drugimmieszkania na wynajem w Zemborzycach Tereszyńskich

Deweloperzy

);