Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Jak obliczyć wartość zachowku, jeżeli do masy spadkowej weszło spółdzielcze prawo typu własnościowego? Czy możliwe jest zmniejszenie wartości zachowku, jeżeli spadkobierca testamentowy pomógł finansowo spadkodawczyni przekształcić mieszkanie z lokatorskiego na własnościowe?

Zanim będzie można obliczyć wysokość zachowku, należy najpierw obliczyć wartość całego spadku po zmarłym, a następnie udział spadkowy, jaki by przypadł uprawnionemu do zachowku, gdyby spadkodawca nie sporządził testamentu. Mając te dane, można przystąpić do obliczenia zachowku.

Obliczenie zachowku następuje na podstawie wartości spadku ustalonej według cen z daty orzekania. Obliczając wartość spadku, należy dodać wartości wszystkich rzeczy i praw majątkowych należących do spadku, w tym wartość rynkową spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Do tak wyliczonej wartości spadku dolicza się również wartość darowizn uczynionych przez spadkodawcę za życia. Do spadku nie dolicza się wartości darowizn dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od chwili otwarcia spadku, jednakże jedynie wówczas, gdy obdarowanymi były osoby nie będące spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku. Natomiast darowizny dokonane na rzecz spadkobierców bądź osób uprawnionych do zachowku zawsze dolicza się do spadku, niezależnie kiedy zostały dokonane. Ponadto przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku wartości darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał on zstępnych. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy darowizna została dokonana na mniej niż trzysta dni przed urodzeniem się zstępnego. Gdy uprawniony do zachowku jest małżonek spadkodawcy, to wówczas przy obliczaniu należnego mu zachowku nie dolicza się do spadku wartości darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa. Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania i według cen z chwili ustalania zachowku.

Od tak ustalonej wartości spadku odlicza się długi spadkowe, czyli na przykład pożyczkę na przekształcenie lokalu.

2007-10-19

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażlokale użytkowe do kupieniahale i magazyny na sprzedażdomy na sprzedaż powiat Górowskidomy na sprzedaż powiat Elbląskidomy na sprzedaż gmina Nasielskdomy na wynajem gmina Kępicedomy na wynajem w Roguszyniemieszkania na wynajem w Kwietniewiedomy na wynajem w Borku

Deweloperzy

);