Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Jeden z czterech współwłaścicieli we wspólnocie mieszkaniowej nie chce zgodzić się na podpisanie umowy z żadną uprawnioną firmą na administrowanie częścią wspólną. Budynek nie jest administrowany, nie można więc podpisać umów na media, ścieki, ogrzewanie itp. Co robić?

Przede wszystkim, jeżeli czterech współwłaścicieli jest właścicielami jednego budynku i każdy z nich zajmuje określoną jego część (tak wynika z listu), to nie jest to wspólnota mieszkaniowa, tylko zwykła współwłasność. Nie dotyczy jej ustawa o własności lokali, która taką wspólnotę z mocy prawa powołuje. Sytuację reguluje wówczas kodeks cywilny (przepisy o współwłasności). Ustawa nie nakłada na współwłaścicieli obowiązku powołania „zarządcy”, a jego brak nie czyni właściwego zarządu nieruchomością niemożliwym. Każdy ze współwłaścicieli jest bowiem obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Współwłaściciele mogą określić umownie sposób zarządu nieruchomością. W braku umowy będą miały zastosowanie uregulowania kodeksu cywilnego, które dokonują podziału czynności zarządu na czynności zwykłego zarządu i czynności taki zarząd przekraczające. Czynności zwykłego zarządu dotyczą spraw związanych ze zwykłą bieżącą eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Czynności, które nie mieszczą się w zakresie zwykłego zarządu, będą czynnościami przekraczającymi zwykły zarząd. Chodzi tu na przykład o wydzierżawienie nieruchomości lub jej części, zmianę przeznaczenia, przeprowadzenie kapitalnego remontu. Do czynności zwykłego zarządu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, liczona według wielkości udziałów. Natomiast do czynności przekraczających zwykły zarząd, konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli (jednomyślność). W razie braku jednomyślności współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Ponadto jeśli współwłaściciele nie mogą porozumieć się nawet w zakresie zwykłego zarządu, każdy z nich może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy. Zarządca taki jest uprawniony do dokonywania czynności zwykłego zarządu, zaś czynności przekraczające ten zakres może podejmować za zgodą współwłaścicieli, a gdy jej nie ma – za zgodą sądu.

2007-12-28

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Płockimieszkania na sprzedaż powiat Wałbrzyskidomy na sprzedaż gmina Domaszowicemieszkania na sprzedaż gmina Gniewinodomy na wynajem w Niedźwiedzidomy na sprzedaż w Parczumieszkania na wynajem w Krzywym Lesie

Deweloperzy

);