Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Jestem zameldowany w mieszkaniu komunalnym babci. Jakie mam prawa do tego mieszkania po jej śmierci?

Właściwie żadne, o ile babcia nie była wobec Pana zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych. Wprawdzie może Pan wystąpić po śmierci babci o podpisanie umowy najmu, ale spotka się Pan raczej z odmową urzędu, gdyż wnuk nie jest osobą uprawnioną do wstąpienia w stosunek najmu. W chwili śmierci najemcy Gmina ma prawo nakazać Panu wyprowadzkę. Jeżeli się Pan nie zastosuje, urząd wystąpi do sądu z wnioskiem o eksmisję.

Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek nie będący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Brak praw wnuka do lokalu potwierdza także uchwała Sądu Najwyższego z 21maja 2002 r. (sygn. III CZP 26/02), która wyklucza wnuki z kręgu osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po śmierci najemcy. Sąd Najwyższy uznał, że sformułowanie „pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą" może odnosić się np. do konkubenta, a nie do innych krewnych, którzy zostali w przepisie wyszczególnieni. Głos w tej sprawie zabrał także Trybunał Konstytucyjny. Rozpoznał on pytanie prawne Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej w sprawie zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów i o zmianie kodeksu cywilnego, zawężających krąg osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy. TK uznał, że ograniczenie liczby osób, które mają prawo do sukcesji po zmarłym najemcy, jest racjonalne i uzasadnione interesem publicznym. Zdaniem Trybunału odsunięcie wnuków, czyli zstępnych drugiego stopnia, od sukcesji po zmarłym najemcy nie godzi w zasadę równości obywateli wobec prawa.

Jeżeli zatem nie chce Pan stracić tego mieszkania, proszę wystąpić z wnioskiem o jego wykupienie przez babcię, która później będzie mogła przekazać je Panu w testamencie lub darowiźnie. Jeśli wykup jest możliwy, to następuje za niewielkie pieniądze (z dużą bonifikatą).


2007-12-06

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Garwolińskidomy na wynajem powiat Koneckidomy na sprzedaż gmina Annopollokale użytkowe na sprzedaż gmina Żurawicadomy na sprzedaż w Żychliniemieszkania na wynajem w Wymysłowiemieszkania na wynajem w Pabierowicach

Deweloperzy

);