Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Miasto wprowadza program KAWKA, czy mieszkając w mieszkaniu komunalnym, mam prawo się nie zgodzić na ten projekt? Nie stać nas na ogrzewanie gazem, a nikt nas o zdanie nie pyta.

Program priorytetowy NFOŚiGW, pt. „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii” zwany potocznie Programem KAWKA, skierowany jest do Jednostek Samorządu Terytorialnego, które planują realizację lub realizują przedsięwzięcia powodujące ograniczenie niskiej emisji. W ramach Programu KAWKA realizowane mogą być następujące rodzaje przedsięwzięć mające na celu ograniczenie niskiej emisji: a) likwidacja lokalnych źródeł ciepła tj.: likwidacja indywidualnych kotłowni lub palenisk opalanych na paliwa stałe, kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych i podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub ich zastąpienie przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła (w tym pompy ciepła); b) rozbudowa sieci ciepłowniczej w celu podłączenia istniejących obiektów do centralnego źródła ciepła wraz z podłączeniem obiektu do sieci; c) montaż kolektorów słonecznych celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym, bądź celem współpracy ze źródłem ciepła zastępującym źródło ciepła opalane paliwem stałym; d) termomodernizacja budynków wielorodzinnych wyłącznie jako element towarzyszący przebudowie lub likwidacji źródła ciepła opalanego paliwem stałym.

Jak z tego programu wynika, decyzję o przystąpieniu do niego podejmuje gmina i nie musi pytać o to swoich mieszkańców. Zwłaszcza, że przystąpienie do programu nie dotyczy poszczególnych budynków tylko gminy jako całości, a tylko w ramach programu realizowane są później określone przedsięwzięcia dotyczące poszczególnych budynków. Zatem zgoda, o której mowa w pytaniu, musiałaby mieć formę np. referendum gminnego, w którym mieszkańcy całej gminy decydowaliby, czy gmina ma, czy nie ma przystąpić do programu. Taka forma nie została przewidziana, już nie wspomnę o tym, żeby przystąpienie do programu przez gminę miało zależeć od zgody pojedynczych mieszkańców, jak sugerowane jest w pytaniu.

Następnie w ramach programu gmina może np. w budynku komunalnym, w którym jest kotłownia z piecem węglowym, zastąpić go piecem gazowym lub też zlikwidować kotłownię i podłączyć obiekt do miejskiej sieci ciepłowniczej. Takie działania gminy (zmiana źródła ogrzewania) wynikają z uprawnień właścicielskich. Właściciel nie musi pytać swojego najemcy, czy zgadza się na zmianę sposobu, w jaki zamierza ogrzewać budynek.

 

2015-10-02

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Gostynińskilokale użytkowe na wynajem powiat Jasielskimieszkania na sprzedaż gmina Kamień Krajeńskidomy na sprzedaż gmina Sochaczewmieszkania na wynajem w Glincemieszkania na sprzedaż w Homotydomy na sprzedaż w Kostomłotach Pierwszych

Deweloperzy

);