Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

Mieszkałem z babcią i mamą w mieszkaniu komunalnym od 1989 r. Po śmierci mojej mamy chwilowo nie przebywam w tym mieszkaniu, chociaż jestem nadal tam zameldowany. Żyje jeszcze syn mojej babci, ale nie mieszka w mieszkaniu, chociaż ostatnio często tam przychodzi. Czy po śmierci babci mam szanse zostać głównym najemcą mieszkania i później go wykupić? Czy mój wujek, który nie opiekował się babcią ma szanse przejąć to mieszkanie i mnie z niego wyrzucić?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż meldunek w danym miejscu nie daje żadnych praw w stosunku do lokalu, w którym jest się zameldowanym. Po drugie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, co do zasady umowa najmu lokalu komunalnego jest zawierana na czas nieokreślony. Przejście umowy najmu w razie śmierci lokatora jest uregulowane w art. 691 Kodeksu cywilnego:

§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.

§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.

§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Z powyższego przepisu wynika, iż do przejścia umowy najmu lokalu komunalnego należy spełnić dwie przesłanki.

Po pierwsze należy znaleźć się w kręgu osób uprawnionych do wejścia w stosunek najmu. Powyżej przytaczany przepis wymienia je, w Pana sytuacji oznacza, że Pański wujek spełnia tą przesłankę jako dziecko najemcy. Jeśli chodzi o Pana, to sytuacja nie jest taka jednoznaczna, ponieważ wnuk najemcy nie jest wymieniany w przepisach wprost. Wydaje się, że można zakwalifikować Pana, jako osobę, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jak bowiem jest stwierdzone w komentarzu do przedmiotowego przepisu: Rozważania te dają podstawę do wniosku, że przez „faktyczne pożycie z najemcą” w rozumieniu art. 691 należy rozumieć pozostawanie we wspólnocie domowej, duchowej, gospodarczej i fizycznej, przy czym utrzymywanie współżycia fizycznego nie jest warunkiem koniecznym.

Druga przesłanka również może być spełniona zarówno przez Pana, jak i Pana wujka. Stałe zamieszkiwanie może być wykazane przez pokazanie zapłaconych rachunków, albo poświadczone przez sąsiadów. Można się domyślać, że działania Pańskiego wujka mogą mieć na celu ewentualne wejście w najem po śmierci Pana babci. Jeśli Pan chce skorzystać z wejścia w najem, w tym przypadku powinien Pan z powrotem zamieszkać w tym lokalu.

Należy jednakże mieć na uwadze, że z dużą dozą prawdopodobieństwa zmienią się przepisy regulujące kwestię wejścia w prawa najmu lokalu komunalnego. Zachęcam do lektury:http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Dla-kogo-mieszkania-komunalne-6_2_100_1069.html

Na dzień dzisiejszy stan prawny nie został jeszcze zmieniony.

2012-02-20

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości na zamianędomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Oświęcimskilokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Mysłowicelokale użytkowe na wynajem gmina Bukownomieszkania na wynajem gmina Krypnomieszkania na wynajem w Sudziniemieszkania na wynajem w Gadawiemieszkania na wynajem w Małgów-Kolonia

Deweloperzy

);