Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Współwłasność

Mój mąż 8 lat temu tytułem testamentu odziedziczył po ojcu prawo w części 19/20 dla niego i 1/20 dla mamy do połowy domu wraz z działką i budynkiem gospodarczym. Obecnie oboje są współwłaścicielami tej nieruchomości, jednak nie odbyła się jeszcze sprawa o dokładny podział majątku. Mąż otrzymał pismo od komornika, że ten zamierza zająć nieruchomość i ją wycenić z tytułu niedopłaty w alimentach na kwotę 2100 zł, ponieważ z wynagrodzenia za pracę suma zabierana przez komornika była zbyt mała. Czy komornik ma prawo do zajęcia domu i jego sprzedaży? Co z teściową i jej prawem do współwłasności, która komornikowi nic winna nie jest? Dodam, że w domu tym wraz z teściową mieszka jej córka razem z dziećmi. Czy można w ogóle zajmować współwłasność? Czy można jakoś zablokować dalsze czynności komornicze, w tym przeprowadzenie opisu i wyceny nieruchomości?

Komornik może sięgnąć do różnych składników majątku dłużnika, a wierzyciel współdziałając z komornikiem, może wnioskować o prowadzenie egzekucji także z nieruchomości zwłaszcza jeżeli dotychczasowa egzekucja nie daje rezultatu. Aby sprzedać nieruchomość dłużnika komornik najpierw musi przygotować nieruchomość i niezbędną dokumentację. W tym celu komornik najpierw wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej, wniosek o dokonanie w niej wpisu o wszczęciu egzekucji. Wtedy następuje zajęcie nieruchomości, które powoduje, że rozporządzenia przez dłużnika nieruchomością lub jej obciążenie po zajęciu jest nieważne (nie będzie można np. dokonać zniesienia jej współwłasności). Zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika chyba, że naruszy to prawidłowe sprawowanie zarządu, wówczas sąd ustanowi zarządcę. Komornik dokonuje opisu i oszacowania zajętej nieruchomości i wzywa inne osoby, które roszczą sobie prawa do nieruchomości, aby zgłosiły swoje prawa. Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły rzeczoznawca majątkowy. Po opisie i oszacowaniu zajęta nieruchomość może być sprzedana przez licytację publiczną. Po zamknięciu przetargu sąd w osobie sędziego, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę. Osoba, na rzecz, której udzielono przybicia, uzyskuje, jeżeli wykona warunki licytacyjne, prawo do przysądzenia jej własności nieruchomości. P uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności przez wpis w księdze wieczystej, jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.

W przedmiotowej sprawie dłużnik jest współwłaścicielem nieruchomości, zatem egzekucja prowadzona będzie do tej części nieruchomości i ewentualna licytacja dotyczyć będzie tylko tego udziału. Dług z tytułu alimentów nie obciąża pozostałych współwłaścicieli nieruchomości. W wyniku licytacji w miejsce dłużnika współwłaścicielem nieruchomości stanie się jej nabywca w drodze licytacji, który będzie jej współwłaścicielem wraz z teściową. Prawdopodobnie pierwszym krokiem nowego współwłaściciela będzie wniesienie sprawy do sądu o zniesienie współwłasności. Kwota nadwyżki ponad dług powiększony o koszty egzekucji jaki komornik uzyska w wyniku licytacji zostanie wypłacona dłużnikowi.

Licytacja komornicza nie jest w żadnym wypadku atrakcyjnym finansowo rozwiązaniem sprawy. Na pewno dużo lepszy efekt finansowy uzyska się spłacając dług a nieruchomość sprzedając na wolnym rynku.
 

2012-05-31

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Jaworznolokale użytkowe na wynajem powiat Tarnowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Tykocinmieszkania na wynajem gmina Branicedomy na wynajem w Piledomy na sprzedaż w Kostomłotachmieszkania na sprzedaż w Kędziorkach

Deweloperzy

);