Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zasiedzenie

Od 1986 r. mieszkam w domu, który moja babcia zamieszkiwała do chwili śmierci w 1997 r. W rejestrze gruntów babcia figuruje do dziś jako samoistny posiadacz wraz z mężem, który zmarł w 1978 r. Czy mam szansę na zasiedzenie w dobrej wierze, jeżeli faktycznie od śmierci babci jestem jej jedynym spadkobiercą (postanowienie sądu), a w domu tym mieszkam do teraz wraz z rodziną, opłacając wszystkie należności wystawiane na nazwisko zmarłej babci?

Dobra i zła wiara posiadacza ma wpływ na długość terminów, po upływie których następuje nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie. Ustawa przewiduje dwa terminy zasiedzenia: 20 lat w przypadku posiadanie w dobrej wierze i 30 lat w przypadku posiadania w złej wierze. Przyjmuje się, że dobra wiara oznacza stan świadomości posiadacza wyrażający się w błędnym przekonaniu o przysługującym mu prawie własności, mimo że rzeczywisty stan prawny jest odmienny, i jednoczesnym usprawiedliwieniu błędności tego przekonania. Ze złą wiarą będziemy mieli zatem do czynienia wówczas, gdy osoba ma świadomość, że nie przysługuje jej prawo własności, albo też nie ma tej świadomości, jednakże powinna ją mieć, gdyby postępowała z należytą starannością.
Zatem brak jest przesłanek, na mocy których można uznać Pana za posiadacza w dobrej wierze, a ponadto można domniemywać, że przekazanie posiadania na Pana nastąpiło dopiero w 1997 roku, czyli po śmierci babci (dziedziczenie).
Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z postanowieniami art. 176 k.c., jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Zatem jeżeli obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzednich posiadaczy, a fakt ten został wykazany na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, wystarczy dla biegu terminów zasiedzenia, że jego poprzednicy byli posiadaczami samoistnymi nieruchomości przynajmniej 30 lat temu i od tego czasu posiadanie to było nieprzerwalne.
Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że większość przypadków nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości nie wymaga przeprowadzania postępowań o zasiedzenie, które należy traktować jako kosztowną ostateczność. W większości wypadków „brak właściciela” wynika bowiem z zaniedbań poprzednich właścicieli co do założenia księgi wieczystej czy dokonywania wpisów w już istniejących księgach, i niejednokrotnie wystarczy odnalezienie np. aktów własności ziemi w urzędzie gminy czy innych orzeczeń sądowych, czy decyzji administracyjnych, na podstawie których poprzednicy prawni objęli nieruchomość we władanie. Proszę zapoznać się ze stanem własności wskazanym w Księdze wieczystej, następnie poszukać dokumentów, ewentualnie przed wszczęciem procesu skonsultować się z radcą prawnym lub adwokatem.

2007-12-29

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażmieszkania do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Golubsko-Dobrzyńskimieszkania na wynajem powiat Słubickilokale użytkowe na wynajem gmina Nowy Żmigródmieszkania na sprzedaż gmina Teresindomy na sprzedaż w Putnomieszkania na wynajem w Koleśnikmieszkania na wynajem w Kołbaskowie

Deweloperzy

);