Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Od 7 lat jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego, w którym mieszkam wraz z młodszym bratem. Tak się szczęśliwie złożyło, że w tym samym budynku poznałem moją obecną narzeczoną, która również jest głównym najemcą mieszkania komunalnego, z tym, że mieszka w nim sama. Zamierzamy w tym roku wziąć ślub. Obawiamy się, że po zawarciu związku małżeńskiego jedno z nas może stracić prawo do swojego lokalu. O ile my moglibyśmy zamieszkać wspólnie jednym lokalu, o tyle mój młodszy brat nie ma się gdzie podziać. Co możemy zrobić, aby zachować prawa do obu lokali? Czy np. intercyza może rozwiązać nasz problem? Czy mogę z mojego brata zrobić głównego najemcę? Czy są jakieś inne rozwiązania, które mogłyby nam pomóc?

Na wstępie zaznaczę, że prawo do wynajmu lokalu komunalnego jest prawem związanym osobiście z najemcą i nie ma możliwości “scedowania” czy odsprzedaży tego prawa, dlatego Pański brat nie może stać się stroną umowy dla wynajmu przedmiotowego mieszkania.

Po drugie zawarcie tzw. intercyzy nie będzie miało znaczenia w Państwa przypadku, bowiem art. Art. 680 (1) Kodeksu cywilnego stanowi, że:

§ 1. Małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.

§ 2. Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny. Sąd, stosując odpowiednio przepisy o ustanowieniu w wyroku rozdzielności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu.

W związku z powyżej cytowanym przepisem, Państwa stosunki majątkowe nie mają znaczenia dla najmu. W Państwa przypadku szczęśliwie, chociaż najem będzie służył do zaspokajania potrzeb rodziny, to umowa zawarta została przed wstąpieniem w związek małżeński, co oznacza, że nie będzie miała wpływu na obie umowy najmu.

Jednakże proszę mieć na względzie dyspozycję art. 11. ustęp 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:

Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:
1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;
 

Jeśli Pan nie będzie zamieszkiwał w wynajmowanym przez Pana mieszkaniu, to po upływie 12 miesięcy, jeśli gmina będzie miała takie informacje (np. donos sąsiada) to może dokonać wypowiedzenia.

2014-02-13

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy

);