Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:
   

Program „Mieszkanie dla Młodych”

Obecnie osoby do 35 roku życia, które kupują swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym, mogą skorzystać z programu „Rodzina na swoim”. Zgodnie z tym programem rząd dopłaca do odsetek od kredytu hipotecznego przez osiem lat. Program „Rodzina na swoim” obowiązuje jednak tylko do końca 2012 r. Preferencyjne kredyty, w ramach tego programu, okazały się zbyt kosztowne dla budżetu i posłowie nie zdecydowali się na jego przedłużenie na następne 5 lat.

Rząd przedstawił więc nowy program – „Mieszkanie dla Młodych”, który ma dodatkowo wspomóc budownictwo mieszkaniowe i zastąpić kończący się program „Rodzina na swoim”. Prace nad projektem toczą się od kilku miesięcy.

Nowy program to kolejny element polityki prorodzinnej rządu obok wydłużenia urlopów macierzyńskich i innych narzędzi wsparcia rodziny. Program „Mieszkanie dla Młodych” będzie pomagał nabyć pierwsze mieszkanie osobom młodym do 35 roku życia, w tym także singlom. Dofinansowaniem objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego, a program ma pobudzić rynek deweloperski. Każda rodzina będzie otrzymywała 10 proc. jednorazowej dopłaty do kredytu, liczonego według wskaźnika 1.0 wartości metra odtworzeniowego w danym województwie. Wskaźnik taki ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.

Dopłatą zostanie objęte 50 m kw. mieszkania, zakupionego na rynku pierwotnym, o maksymalnej powierzchni 75 m kw. Jeśli rodzina ma dziecko bądź dzieci, kwota ta wzrośnie o kolejne 5 proc. Jeżeli w ciągu 5 lat w tym mieszkaniu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, rodzina otrzyma dodatkowe 5 proc. Program zawiera „komponent prorodzinny” i tym różni się od wygaszanego programu „Rodzina na swoim”. Rząd chciałby, aby nowy program wszedł w życie w połowie 2013 r. Początkowe koszty programu przewidywane są na poziomie 600-700 mln zł. rocznie. Przewiduje się, że z programu może korzystać 36 tys. rodzin rocznie. Program zostanie sfinansowany z pieniędzy, które zostaną po likwidacji zwrotu VAT za remonty. Jest to obecnie około 1,1 mld zł rocznie. Projekt ustawy zostanie niebawem skierowany do Sejmu.

 

 

 

Autor: Paweł Puch
Źródło: KRN.pl,  2012.10.10
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Spółdzielnie - nowa ustawa na starych  fundamentach
Artykuł
Spółdzielnie - nowa ustawa na starych fundamentach