Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Darowizna nieruchomości

Rodzice postanowili ze oboje z bratem zostaniemy w domu rodzinnym. Ja z mężem i czwórką dzieci mieszkamy na parterze, rodzice na dole, a brat od sierpnia na piętrze. Mimo że od ślubu brata minęło 12 lat, nie został dokonany żaden zapis. Jak najszybciej i najkorzystniej zapisać dom tak, abyśmy stali się jego właścicielami? Czy lepszym rozwiązaniem będzie współwłasność czy wyodrębnienie osobnych mieszkań. Dodam, że dom położony jest na dużej działce. 5 lat temu tato użyczył nam gruntu pod budowę sklepiku. Czy można zrobić tylko współwłasność samego domu czy będzie to oznaczało również współwłasność działki i sklepiku, Pozostałą część działki rodzice podzielili na mnie i brata, jednak nic nie jest prawnie załatwione.

Możliwości podziału jest kilka, natomiast każde rozwiązanie wymaga spełnienia określonych przesłanek. Na wstępie zaznaczę, że nie ma możliwości wydzielenia lokalu z jednoczesnym pozbawieniem go prawa (wyrażanym jako pewien udział lub ułamek) do części wspólnej, np. klatki schodowe, dach itp. Do części tych w razie wyodrębniania lokali należeć będzie również grunt, na którym się znajduje budynek.

Bez znajomości układu działki nie można jednoznacznie udzielić precyzyjnej porady, ale sugerowałbym najpierw zająć się sprawą sklepiku. Jeśli istnieje taka wola rodziców i Państwa, dobrym pomysłem byłoby wydzielenie części działki, na której znajduje się sklepik i przekazanie w darowiźnie Państwu.

Jeśli chodzi o dom, to w przypadku gdy istnieje między Państwem, rodzicami i bratem zgoda, można by zastosować rozwiązanie, w którym rodzice jako właściciele domu w formie darowizny przepisaliby część domu Pani bratu, część Pani i mężowi, a część zostawili sobie. Jest to dosyć prosta metoda i nie powoduje konieczności ponoszenia kosztów ewentualnej adaptacji domu, potrzebnej w razie jego fizycznego podziału. Jednakże minusem tego rozwiązania jest to, że nie można prawnie sprzedać/darować części jednego lokalu czy też konkretnego piętra, jeśli się ich nie wydzieli. To powoduje, że prawnie Pani z mężem, Pani brat i rodzice dzielilibyście dom np. w ⅓ każdy, a sposób jego korzystania (np. że ktoś zajmuje określone piętro) wynikałby z wypracowanej przez Państwa zgody.

Inną metodą jest podział fizyczny domu, a następnie dokonanie wydzielenia trzech niezależnych lokali i darowanie po jednym przez rodziców odpowiednio na Panią z mężem i Pani brata. Ten sposób powoduje niezależność od stosunków faktycznych między Państwem, ale wiąże się z kosztami, proszę bowiem pamiętać, że istnieje szereg warunków jakie musi spełniać lokal, aby nadawał się w świetle prawa do wydzielenia, jak np. niezależne dojścia mediów, kuchni, łazienki, musi być wydzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku itp.
 

2013-02-11

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadziałki na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Oświęcimskilokale użytkowe na wynajem powiat Parczewskimieszkania na wynajem gmina Miastków Kościelnymieszkania na wynajem gmina Chorkówkamieszkania na sprzedaż w Brzeźniedomy na wynajem w Modlnejmieszkania na sprzedaż w Świątkach

Deweloperzy

);