Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Mieszkania komunalne

Starając się o zamianę mieszkania komunalnego, w urzędzie miasta podałam informację, że moja mama (która jest głównym najemcą) nie mieszka ze mną. Otrzymałam odpowiedź, że wobec tego mama musi oddać zajmowany lokal. W związku z tym mam pytanie: czy ja i moja rodzina musimy opuścić lokal i czy istnieje możliwość, żebym to ja została głównym najemcą. Czy muszę w takim wypadku zapłacić kaucję? Mama mieszka z bratem (ze względu na swój stan zdrowia), jednak jest zameldowana u mnie. Ja mieszkam w tym mieszkaniu od 55 lat.

Zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego do dnia wejścia w życie ustawy przez okres nie krótszy niż 10 lat wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli właściciel nie wniesie w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.

W związku z powyższym, skoro mieszka Pani w przedmiotowym lokalu 55 lat, może Pani złożyć we właściwym Urzędzie Miasta – Wydziale Mieszkalnictwa, wniosek o potwierdzenie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, który ma zastosowanie m. in. w przypadku nawiązania stosunku najmu na podstawie art. 30 lub 31 ustawy o ochronie praw lokatorów (...).

Do złożenia takiego wniosku, będą potrzebne następujące dokumenty:

1. Wniosek o potwierdzenie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu poświadczony przez Wydział Spraw Administracyjnych oraz administrację budynku wraz z oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i pozyskiwanie niezbędnych informacji, oświadczeniem o wspólnym zamieszkiwaniu z najemcą do chwili śmierci oraz oświadczeniem o nieposiadaniu przez wnioskodawcę i jego współmałżonka tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu lub nieruchomości. Wniosek stanowi załącznik do procedury.

2. Uwierzytelniona kopia tytułu prawnego do lokalu (decyzja o przydziale lub skierowanie do zawarcia umowy najmu + umowa najmu, zaświadczenie, wyrok sądu).

We wniosku należy wskazać, m.in. dane dotyczące poprzedniego najemcy (czyli Pani mamy) oraz należy dołączyć tytuł prawny do lokalu, czyli dokument na podstawie którego objęto lokal.

Jeśli Pani mama nie miała żadnych zaległości czynszowych za mieszkanie, to nie musi Pani ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Wszelkie informacje dotyczące dalszych opłat za mieszkanie będą zawarte w aneksie do umowy najmu jaką podpisze Pani z Gminą.

2010-12-13

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Deweloperzy

);