Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Spadki, testamenty

W jaki sposób można sprawdzić, czy było przeprowadzone postępowanie o nabycie spadku po zmarłym rodzeństwie mojego taty? W jaki sposób można ustalić masę spadkową po tych zmarłych? Jakie są koszty przeprowadzenia postępowania o nabycie spadku?

Postępowanie o nabycie spadku co do zasady przeprowadza sąd w postępowaniu nieprocesowym. Sądem właściwym jest sąd właściwy miejscowo dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Postanowienie wydane w sprawie jest jawne, więc można sprawdzić, czy zostało takowe wydane w sprawie spadku określonej osoby. Dodatkowo, jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, warto zajrzeć do jej księgi wieczystej, gdzie będzie się znajdować wpis wraz z podstawą jego umieszczenia, czyli odpowiednie postanowienie spadkowe.

Od 2008 r. istnieje jeszcze inna możliwość nabycia spadku. Odbywa się to u notariusza, który sporządza notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Akt taki trafia do rejestru informatycznego, który jest powszechnie dostępny pod adresem: http://www.rejestry.net.pl/ .

W razie potrzeby masę spadkową ustala sąd właściwy do prowadzenia postępowania spadkowego, natomiast to na spadkodawcach ciąży obowiązek podania spisu inwentarza we wniosku o dział spadku.

W kwestii opłat, art. 49. ustawy o kosztach sądowych stanowi:

1. Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od wniosku o:
1) stwierdzenie nabycia spadku;
2) zabezpieczenie spadku;
3) sporządzenie spisu inwentarza;
4) odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
2. Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, są umieszczone w jednym piśmie lub we wniosku o dział spadku, opłatę pobiera się od każdego z nich odrębnie

Pozostaje jeszcze dział spadku, o którym mówi art. 51:

1. Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych.
2. Opłatę stałą w kwocie 1 000 złotych pobiera się od wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, a jeżeli zawiera on zgodny projekt działu spadku i zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych.

2011-04-11

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na zamianękamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Obornickilokale użytkowe na wynajem powiat Nidzickidomy na wynajem gmina Rudnik nad Sanemlokale użytkowe na sprzedaż gmina Adamówkamieszkania na wynajem w Poczopkumieszkania na sprzedaż w Kalinkachmieszkania na wynajem w Sokolcu

Deweloperzy

);