Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zapis windykacyjny w sprawie o nabycie spadku

Jeżeli w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie uwzględniono zapisu windykacyjnego, uczestnik postępowania może wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu tego zapisu. Ponadto zapisy windykacyjne uczynione przed wejściem w życie przepisów je dopuszczających jest ważne, jeśli otwarcie spadku nastąpi w dacie ich obowiązywania – orzekł Sąd Najwyższy.

W przedmiotowej sprawie spadkodawca sporządził testament dla trzech synów. Dla jednego z nich zapisał oddzielnie nieruchomość, jednakże zrobił to w 2010 r., a przepisy umożliwiające tworzenia zapisów windykacyjnych zaczęły obowiązywać od 22 października 2011 r. Ojciec zmarł w grudniu 2011 r., więc w czasie obowiązywania przepisów o zapisie windykacyjnym.

W sprawie sądowej o nabycie spadku kwestia nieruchomości nie została poruszona, więc uprawniony syn wniósł do sądu wieczystoksięgowego wniosek o wpis prawa własności na podstawie zapisu windykacyjnego.

Powstały dwa zagadnienie prawne, które doczekały się odpowiedzi w Sądzie Najwyższym, który w tych kwestiach podjął uchwałę.

Po pierwsze, powstała kwestia czy do zapisu windykacyjnego uczynionego w testamencie sporządzonym przed 23 października 2011 r., ale otwartym już po tej dacie stosuje, się przepisy dotyczące zapisu windykacyjnego. Po drugie, czy uczestnik postępowania może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu w przypadku istnienia wcześniej wydanego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym ta kwestia nie została oceniona.

Sąd Najwyższy orzekł, że zgodnie z art. 677 Kodeksu postępowania cywilnego w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku „sąd stwierdza także nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego”. W ocenie sądu, nie istnieje odrębne postępowanie o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego, a jest ono jedynie elementem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W związku z tym, sąd spadku obowiązany jest z urzędu rozważyć, czy treść testamentu stanowi o powołaniu do spadku, czy też zawiera zapis windykacyjny, a jeżeli sąd nie orzekł o zapisie windykacyjnym, to uczestnik postępowania może wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego.

Skład orzekający doszedł również do wniosku, że skuteczność zapisu windykacyjnego podlega ocenie na podstawie prawa obowiązującego w chwili śmierci spadkodawcy.

Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 95/13

2014-02-13

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędomy na wynajemdziałki na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Kamiennogórskimieszkania na wynajem powiat Zambrowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Toruńmieszkania na sprzedaż gmina Puszczykowodomy na sprzedaż w Wólcemieszkania na sprzedaż w Okręglicydomy na wynajem w Grodziec Drugi

Deweloperzy

);