Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Zapis windykacyjny w sprawie o nabycie spadku

Jeżeli w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nie uwzględniono zapisu windykacyjnego, uczestnik postępowania może wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu tego zapisu. Ponadto zapisy windykacyjne uczynione przed wejściem w życie przepisów je dopuszczających jest ważne, jeśli otwarcie spadku nastąpi w dacie ich obowiązywania – orzekł Sąd Najwyższy.

W przedmiotowej sprawie spadkodawca sporządził testament dla trzech synów. Dla jednego z nich zapisał oddzielnie nieruchomość, jednakże zrobił to w 2010 r., a przepisy umożliwiające tworzenia zapisów windykacyjnych zaczęły obowiązywać od 22 października 2011 r. Ojciec zmarł w grudniu 2011 r., więc w czasie obowiązywania przepisów o zapisie windykacyjnym.

W sprawie sądowej o nabycie spadku kwestia nieruchomości nie została poruszona, więc uprawniony syn wniósł do sądu wieczystoksięgowego wniosek o wpis prawa własności na podstawie zapisu windykacyjnego.

Powstały dwa zagadnienie prawne, które doczekały się odpowiedzi w Sądzie Najwyższym, który w tych kwestiach podjął uchwałę.

Po pierwsze, powstała kwestia czy do zapisu windykacyjnego uczynionego w testamencie sporządzonym przed 23 października 2011 r., ale otwartym już po tej dacie stosuje, się przepisy dotyczące zapisu windykacyjnego. Po drugie, czy uczestnik postępowania może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu w przypadku istnienia wcześniej wydanego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym ta kwestia nie została oceniona.

Sąd Najwyższy orzekł, że zgodnie z art. 677 Kodeksu postępowania cywilnego w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku „sąd stwierdza także nabycie przedmiotu zapisu windykacyjnego”. W ocenie sądu, nie istnieje odrębne postępowanie o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego, a jest ono jedynie elementem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W związku z tym, sąd spadku obowiązany jest z urzędu rozważyć, czy treść testamentu stanowi o powołaniu do spadku, czy też zawiera zapis windykacyjny, a jeżeli sąd nie orzekł o zapisie windykacyjnym, to uczestnik postępowania może wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego.

Skład orzekający doszedł również do wniosku, że skuteczność zapisu windykacyjnego podlega ocenie na podstawie prawa obowiązującego w chwili śmierci spadkodawcy.

Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 95/13

2014-02-13

powrót do listy orzecznictw

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedażhale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Wołowskimieszkania na wynajem powiat Kolbuszowskimieszkania na sprzedaż gmina Goczałkowice-Zdrójmieszkania na sprzedaż gmina M. Grudziądzdomy na sprzedaż w Pudłówkudomy na sprzedaż w Borowiedomy na wynajem w Ruda-Kolonii

Deweloperzy

);